Главная

Статьи

Як це працює: захистити права споживачів

На практиці формула "Покупець завжди правий" працює рідко. Кожен з нас хоча б раз купував прострочені продукти, непрацюючу побутову техніку, неякісне взуття і одяг. Багато хто стикався з тим, що ціна на етикетці не відповідає сумі в чеку. Кого-то переконували, що куплений через інтернет товар не можна здати або обміняти. Іншим продавці намагалися нав'язати додаткову послугу. Як цього уникнути і що робити, якщо все ж опинився в такій ситуації? "Право.ru" розповість на прикладі простих карток.

На ціннику вказана одна вартість, а продавець на касі пробиває іншу. Чи законно це?

Ні, не законно Ні, не законно. Своєчасно міняти цінники на актуальні - обов'язок продавця (п. 1 ст. 10 закону про захист прав споживача). Якщо він цього вчасно не зробив, то повинен продати товар за тією ціною, яка вказана на ціннику. В іншому випадку продавець може бути оштрафований на суму до 30 000 руб. (Ст. 14.15 КоАП).

Чи вправі продавець відмовити в продажу одного товару без обов'язкової покупки іншого?

Наприклад, такі ситуації трапляються при придбанні страхових продуктів - деякі страховики не продають поліс ОСАГО без поліса добровільного страхування. Це незаконно. Забороняється обумовлювати набуття одних товарів обов'язковим придбанням інших. Всі збитки, завдані споживачеві нав'язуванням покупки, повинні бути відшкодовані продавцем в повному обсязі (пп. 2-3 ст. 16 закону про захист прав споживача). У нашому прикладі покупцеві повинна бути повернута вартість обов'язкового страхування.

Мені продали прострочений товар. Що робити?

У разі виявлення недоліків товару, властивості якого не дозволяють усунути їх, покупець на свій вибір має право вимагати заміни такого товару або відповідного зменшення його ціни, а також відмовитися від товару і повернути гроші (пп. 2, 4 ст. 503 ЦК).

Які товари я не можу обміняти або повернути, якщо передумаю?

Згідно із законом не можна обміняти і повернути такі товари належної якості:

  • ліки і медобладнання;
  • предмети особистої гігієни (зубні щітки, гребінці, шпильки, бігуді для волосся, перуки, шиньйони);
  • парфумерію і косметику;
  • тканини;
  • дроти, шнури, кабелі;
  • будівельні, оздоблювальні матеріали (лінолеум, плівка, килимові покриття та інші) та інші товари, які відпускаються на метраж;
  • білизна, панчохи, шкарпетки;
  • посуд, столові і кухонне приладдя, ємності і пакувальні матеріали для зберігання і транспортування харчових продуктів (в тому числі для разового використання);
  • побутову хімію, пестициди і агрохімікати;
  • меблі (меблеві гарнітури і комплекти);
  • ювелірні та інші вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
  • автомобіль, мотоцикл, велосипед, причіп, човен, прогулянкове судно;
  • електроніку (телефон, фотоапарат, факс та інше);
  • побутову техніку;
  • годинник;
  • цивільна зброя, патрони;
  • тварин і рослини;
  • книги, брошури, альбоми, карти, календарі, буклети (перелік непродовольчих товарів належної якості, що не підлягають поверненню або обміну на аналогічний товар інших розміру, форми, габариту, фасону, забарвлення або комплектації).

Всі інші товари можна обміняти або повернути протягом 14 днів без пояснення причин. Це стосується товарів, що не були у вжитку, зберегли свої споживчі властивості, а у покупця є докази придбання товару у конкретного продавця (п. 1 ст. 502 ЦК, ст. 25 закону про захист прав споживача).

Будь-який товар, в якому є недоліки, можна обміняти або повернути.

Чи можу я відмовитися від товару, замовленого в інтернет-магазині?

Так. Виняток становить товар, який зроблений за індивідуальними параметрами (наприклад, зшита на замовлення одяг, брелок з персональної дарчим написом, кухня за індивідуальними мірками).

Обміняти / повернути товар, куплений через інтернет, можна протягом семи днів з моменту його фактичної передачі покупцю без пояснення причин (п. 4 ст. 26.1 закону про захист прав споживача). Відмовитися від замовлення до моменту доставки можна в будь-який час.

Можна здати товар без чека?

Так, відсутність касового або товарного чека або іншого документа, що засвідчують факт і умови покупки товару, не може бути причиною для відмови в поверненні товару (п. 5 ст. 18 закону про захист прав споживачів). Якщо справа дійде до суду, з продавця може бути стягнуто штраф за недотримання вимоги в добровільному порядку. Його розмір становить 50% від суми, присудженої судом на користь споживача (п. 6 ст. 13 закону про захист прав споживачів).

Товар зданий. Коли я отримаю гроші за нього?

У продавця є на це 10 днів. Він може повернути гроші готівкою, зробити переклад через пошту, на карту або рахунок. Розрахунки по перерахуванню суми несе продавець (п. 4 ст. 23.1 закону про захист прав споживача).

Перед тим, як я здав неякісний товар, я пошкодив його. Тепер мені відмовляються повернути повну суму. Чи законно це?

Ні, при поверненні покупцю уплаченниех за товар грошей продавець не має права утримувати суму, на яку знизилася вартість товару з-за повного або часткового використання товару, втрати ним товарного вигляду або подібних обставин (п. 5 ст. 503 ЦК).

Я не хочу здавати неякісний товар. Можна мені просто повернути частину грошей за нього?

Так, покупець може вимагати продавця зменшити ціну неякісного товару, відшкодувати витрати на виправлення недоліків товару, повернути сплачені за товар гроші або відшкодувати завдані збитки Так, покупець може вимагати продавця зменшити ціну неякісного товару, відшкодувати витрати на виправлення недоліків товару, повернути сплачені за товар гроші або відшкодувати завдані збитки. Це повинно бути зроблено протягом десяти днів з дня пред'явлення відповідної вимоги (ст. 22 закону про захист прав споживача).

Я хочу повернути несправний товар, куплений через інтернет. Як це зробити?

Зробити це можна до закінчення гарантійного терміну Зробити це можна до закінчення гарантійного терміну. У разі, якщо вага товару більше 5 кг, інтернет-магазин повинен доставити товар в сервісний центр за свій рахунок або оплатити його доставку (п. 7 ст. 18 закону про захист прав споживачів). Сервісний центр забирає товар не більше ніж на 45 днів (п. 1 ст. 20 закону про захист прав споживачів). Після того, як він видасть висновок про несправності товару (неможливості його відремонтувати), продавець зобов'язаний повернути гроші або оформити обмін.

У товарі є недоліки. Чи можу я повернути гроші за нього, якщо у мене не збереглася коробка?

Так, відсутність коробки не є перешкодою до того, щоб здати товар неналежної якості Так, відсутність коробки не є перешкодою до того, щоб здати товар неналежної якості. У разі пред'явлення продавцем вимоги про повернення товару поверненню підлягає весь товар, т. Е. Основний виріб, комплектуючі його частини та приладдя, за винятком упаковки і швидкозношуваних приладдя, які можуть прийти в непридатність в процесі експлуатації (гл. XII Роз'яснень "Про деякі питання , пов'язаних із застосуванням Закону РФ "Про захист прав споживачів", затв. Наказом МАП РФ від 20.05.1998 № 160).

Я віддав в ремонт неякісний товар. Коли мені його повернуть / обміняють на новий?

Часто термін усунення недоліків товару вказано в договорі, при цьому він не може перевищувати 45 днів. Якщо в договорі нічого немає, то недоліки повинні бути усунені в мінімальний термін, об'єктивно необхідний для їх усунення (п. 1 ст. 20 закону про захист прав споживача).

Якщо потрібна заміна товару, то вона повинна бути здійснена протягом 7 днів, а при необхідності додаткової перевірки якості товару - протягом 20 днів з дня пред'явлення требованія.Еслі у продавця немає необхідного для заміни товару, заміна повинна бути здійснена протягом місяця (п . 1 ст. 21 закону про захист прав споживача). В іншому випадку продавець сплачує споживачеві неустойку за кожен день прострочення (ст. 30 закону про захист прав споживача).

Чи повинні мені надати аналогічний товар на час ремонту?

Так, якщо мова йде про товар тривалого користування, то заміну повинні надати безкоштовно протягом 3 днів. Виняток становлять автомобілі, мотоцикли, судна та інші транспортні засоби, меблі, деякі електропобутові прилади (наприклад, електробритви, фени, щипці для завивки волосся, електропледи, електричні зубні щітки, мікрохвильовки, тостери, електрочайники) і цивільна зброя. При їх ремонті аналогічний товар може надається або не надаватися в залежності від умов договору і доброї волі продавця.

Товар полагодили по гарантії. Як тепер вважати гарантійний термін в разі, якщо він знову зламається?

У разі усунення недоліків товару гарантійний термін на нього продовжується на період, протягом якого товар не використовувався. Зазначений період обчислюється з дня звернення споживача до дня видачі його після закінчення ремонту (п. 3 ст. 20 закону про захист прав споживача).

Якщо мої права порушені, куди я можу звернутися?

У Відділ споживчого ринку органу місцевого самоврядування (в тому числі через багатофункціональні центри), в Товариство захисту прав споживачів, в Росспоживнагляд.

Ніхто з них мені не допоміг, залишається тільки судитися. В який саме суд мені звернутися?

Ви можете вибрати той суд, який вам зручніше: на вашу місцем проживання, за місцем знаходження відповідача, за місцем укладення договору.

Якщо я звернуся до суду, чи можу я розраховувати на щось ще, крім повернення грошей за товар?

Якщо я звернуся до суду, чи можу я розраховувати на щось ще, крім повернення грошей за товар

Так, ви можете отримати компенсацію моральної шкоди, і виплатити її повинен винний в порушенні ваших прав як споживача. Розмір компенсації моральної шкоди визначається судом і не залежить від розміру відшкодування майнової шкоди. Компенсація моральної шкоди здійснюється незалежно від відшкодування майнової шкоди та понесених споживачем збитків (ст. 15 закону про захист прав споживачів).

Крім того, якщо продавець або виконавець не задовольнив ваші вимоги добровільно, то суд стягне з нього ще й штраф у вашу користь в розмірі 50% від присудженої вам суми (п. 6 ст. 13 закону про захист прав споживачів ").

"Право.ru" дякує за допомогу в створенні цього матеріалу юриста АБ " лінія права "Фаррух Сарімсокова.

Читайте також

Як цього уникнути і що робити, якщо все ж опинився в такій ситуації?
Чи законно це?
Чи вправі продавець відмовити в продажу одного товару без обов'язкової покупки іншого?
Що робити?
Які товари я не можу обміняти або повернути, якщо передумаю?
Чи можу я відмовитися від товару, замовленого в інтернет-магазині?
Можна здати товар без чека?
Коли я отримаю гроші за нього?
Чи законно це?
Можна мені просто повернути частину грошей за нього?