Главная

Статьи

Закріплення автомобіля за працівником

  1. Гість, знайомтеся - Правобот !

Як закріпити службовий автомобіль за працівником?

Для закріплення автомобіля необхідно:

- закріпити відповідне положення в трудовому договорі (посадової інструкції);

- видати наказ про передачу автомобіля співробітнику;

- оформити акт прийому-передачі.

Детально про це див. Матеріали в обґрунтуванні.

Гість, знайомтеся - Правобот !

Інтелектуальний сервіс для підбору судової практики . Думає, як юрист, тільки швидше.

Познайомитися ближче

Обгрунтування даної позиції наведено нижче в матеріалах «Системи Кадри».

Стаття: Що робити, якщо ви доручаєте співробітнику управляти службовим автомобілем?

«Будь-який співробітник може керувати службовим автомобілем, якщо у нього на руках є:

  • водійське посвідчення;
  • свідоцтво про держреєстрацію транспортного засобу;
  • поліс ОСАГО;
  • наказ про передачу в користування службового автомобіля *.

Про це йдеться в п. 2 ст. 209 Цивільного кодексу РФ і в п. 2.1.1 Правил дорожнього руху, затв. постановою Уряду РФ від 23.10.1993 № 1090.

I. Що робити, якщо ви доручаєте співробітнику керувати автомобілем?

1. Оформіть довіреність на право керування службовим автомобілем.

2. Додайте до посадової інструкції співробітника або його трудовий договір (додаткову угоду) пункт про можливість використання службового автомобіля (в розділі «Права» чи «Обов'язки»). *

приклад

Пропишіть в посадовій інструкції, що за родом своєї діяльності працівник епізодично може використовувати службовий транспорт для виконання своїх посадових обов'язків.

3. Проведіть інструктаж на робочому місці для водіїв, ознайомте з інструкцією з охорони праці для водіїв.

4. Увімкніть прізвище співробітника в поліс ОСАГО.

5. Проводьте передрейсовий медогляд співробітника, керуючого автомобілем.

За відсутність передрейсового медогляду інспектор ДПС може оштрафувати організацію на 30 тис. Руб. (Ч. 2 ст. 12.31.1 КоАП РФ). Також організацію може покарати і трудова інспекція (ст. 5.27КоАП РФ).

Подорожній лист - це документ, службовець для обліку і контролю роботи транспортного засобу і водія. Водій в встановлених випадках зобов'язаний мати його при собі і на вимогу співробітників ГИБДД передавати для перевірки (п. 2.1.1 ПДР).

6. Оформіть шляховий лист.

При перевірці документів на дорогах загального користування співробітники ГИБДД, як правило, вимагають пред'явлення водієм подорожнього листа при пересуванні на службовому транспорті.

В нормативних актах вимоги до оформлення дорожніх листів пред'являються не тільки до автотранспортним підприємствам, але і до будь-яким юридичним особам і індивідуальним підприємцям, які експлуатують автотранспорт.

Додатково до теми

Про дорожніх листах

Співробітники ГИБДД перевіряють документи, пов'язані з експлуатацією транспортних засобів, та порядку їх заповнення. Вони керуються вимогами:

• Федерального закону від 08.11.2007 № 259-ФЗ «Статут автомобільного транспорту та міського наземного електричного транспорту» (далі - Статут);

• Правил дорожнього руху РФ (далі - ПДР);

• наказу Мінтрансу Росії від 18.09.2008 № 152 «Про затвердження Обов'язкових реквізитів і порядку заповнення подорожніх листів» (далі - Наказ № 152).

Обов'язкові реквізити та порядок заповнення шляхових листів застосовують юридичні особи та індивідуальні підприємці, які експлуатують легкові автомобілі, вантажні автомобілі, автобуси, тролейбуси і трамваї (п. 2 Наказу № 152). Тобто в нормативному акті йдеться не тільки про автотранспортних підприємствах, а й про будь-яких юр. особах та ВП, що експлуатують автотранспорт. Співробітники ГИБДД вважають обов'язковим дотримання положень даного документа юр. особами та ВП, які експлуатують легкові автомобілі. І судова практика це підтверджує (див., Наприклад, визначення ВС РФ від 01.09.2014 № 302-КГ14-529).

Забороняється перевозити пасажирів, багаж, вантажі автобусами, трамваями, тролейбусами, легковими автомобілями, вантажними автомобілями без оформлення подорожнього листа на відповідний транспортний засіб (ч. 2 ст. 6 Статуту). Подорожній лист оформляється на кожний транспортний засіб (п. 9 Наказу № 152).

Тобто згідно з вимогами наведених вище документів, якщо ні вантажі, ні пасажири, ні багаж автотранспортним засобом не перевозяться, то і шляховий лист може не оформлятися.

На підставі сказаного вважаємо, що при скоєнні службових поїздок особи, допущені до керування автотранспортом, повинні бути обов'язково забезпечені дорожніми листами в разі перевезень вантажів, пасажирів і багажу.

Як правильно чинити, щоб уникнути штрафів? Оформляти шляхові листи у всіх випадках, щоб уникнути непотрібних розбіжностей і суперечок з ДАІ.

Це нескладно, тим більше, тому що шляховий лист може бути оформлений на термін до 1 місяця (п. 10 Наказу № 152).

II. Чи треба доплачувати співробітнику, керуючому службовим автомобілем?

Надання службового автомобіля може розглядатися і як один з видів соціальних гарантій працівникові.

Доплачувати співробітнику треба, якщо він виконує роботу водія - перевозить вантажі або людей. Вивчіть трудовий договір працівника або посадову інструкцію, якщо вона є частиною цього договору (ст. 57 і ч. 3 ст. 68 ТК РФ).

Якщо працівник, крім своїх основних обов'язків, передбачених трудовим договором або посадовою інструкцією, виконує додатково обов'язки водія, які в трудовому договорі не вказані, то має місце суміщення професій (посад), за яке працівнику призначена доплата (ч. 1-2 ст. 60.2 , ст. 151 ТК РФ).

Якщо працівник не возить вантажі або людей, а тільки себе, це не може розглядатися як поєднання посад. Оскільки надання автомобіля не змінює його трудову функцію (нова трудова функція не виникає). А раз немає суміщення, значить, і доплата працівнику не призначена.

Зверніть увагу

Навіть якщо працівник возить якісь вантажі (наприклад, торговий представник - зразки) і в трудовому договорі передбачено, що він виконує свої обов'язки з використанням автомобіля, суміщення посад відсутня, а значить, вимога про доплату неправомірно. У цьому випадку керування автомобілем виконується в рамках укладеного трудового договору і передбаченої ним трудової функції, що не має на увазі будь-яких доплат (листи Міністерства охорони здоров'я Росії від 12.03.2012 № 22-2-897 і Роструда від 24.05.2011 № 1412-6-1 ).

Суди визнають факт суміщення професій і право працівника на доплату у випадках, коли, наприклад:

• в посадові обов'язки працівника за основною посадою не входили обов'язки, які він виконував додатково по іншій посаді, для якої в організації була передбачена одиниця в штатному розкладі, а також своя посадова інструкція;

• працівник виконував роботу, яка була відсутня в його посадові обов'язки і не була передбачена трудовим договором, але при цьому фактично було досягнуто згоди про оплату за суміщення (працівник звернувся з заявою, в якому відмовився від виконання ряду обов'язків, а директор письмово просив засновника доплачувати працівнику за суміщення);

• працівник з посади водія був переведений на посаду водія-експедитора і виконував, крім обов'язків водія, обов'язки експедитора без доплати за суміщення. Суд вирішив, що професії водія та експедитора згідно ЄДРПОУ професій робітників, посад службовців і тарифних розрядів ОК 016-94 є двома самостійними посадами з різними трудовими функціями, а також самостійно атестовані як робочі місця у роботодавця;

• положення трудового договору свідчили про те, що фактично виконувалися працівником дії, пов'язані з водінням автомобіля і підтриманням його в справному стані, виходили за межі звичайних посадових обов'язків працівника як начальника відділу ».

15.06.2017

Як закріпити службовий автомобіль за працівником?
Стаття: Що робити, якщо ви доручаєте співробітнику управляти службовим автомобілем?
Що робити, якщо ви доручаєте співробітнику керувати автомобілем?
Як правильно чинити, щоб уникнути штрафів?
Чи треба доплачувати співробітнику, керуючому службовим автомобілем?